Akce s jógou

Yoga Teacher Train­ing v Indii

Ze spaní mě probouzí ještě před budíkem štěkot psů a hluk ulice. Je 5:40 a ste­jně jako každý den vstávám ke své praxi. Vzbudím Lucku, mou spol­uby­dlící, a vyrážíme společně. U shaly je malá zahra­da, kde si každá vybíráme svou lav­ičku, na kter­ou usedáme do svého vlast­ního pros­toru. Deset min­ut. Čas ponořit se do sebe, připrav­it se na praxi. V 6:30 zvon ohlašu­je začátek praxe. Všich­ni se ubíráme v tichosti, v tichosti rozbalíme své pod­ložky a v tichosti usedáme. Om Asato Ma Sadgamaya…

 

A tak je to každý den. O vík­endu praxe vlast­ní. Přes den čas pro sebe, čas vše vstře­bat a dostatečně odpočí­vat. Praxe je náročná nejen fyz­icky. Milu­ji ran­ní zastávky u naše­ho „kokosá­ka“. Nikdy bych nevěři­la, že mi kokosová voda nahradí kávu, která mi přek­va­pivě vůbec nechybí.

 

A tak bych mohla pokračo­vat dál a dál. Už je to sko­ro 3 měsíce a někdy mám poc­it, že je to mno­hem déle, tak strašně dávno. Ještě když jsme se vráti­ly, vše se zdá­lo být poměrně snad­né. Mys­lím udržet si to – všech­ny ty rit­uá­ly, příst­up, zen (jak s obli­bou s Mar­ti říkáme). Ale co ta reali­ta všed­ního dne? Najít si pros­tor na dvě hodiny praxe každý den je v reálu napros­to nemožné. O času na odpočinek a dostatek pros­toru pro sebe ani nem­lu­vím. A tak přišla první krize. …

 

Co se v Indii určitě změni­lo, a to mi zůstává, je příst­up k tomu, co dělám a proč to dělám. Takže to není tak, že „musím“, ale pro­tože chci, pro­tože si pře­ji mít ten čas a prak­tiko­vat. A najed­nou ho nemám. Teda mohla bych ho mít, kdy­bych vsta­la ve 4:00 ráno, ale tak daleko ještě nejsem (a pochy­bu­ji, že někdy budu J ). I tak se ale snažím vstá­vat brzy. Pro­tože jinak bych oprav­du praxi nestíha­la nikdy. Ale co mi nejde, i když si pro to naj­du čas? Je to umění vrátit se zpátky nebo se ale­spoň při­blížit sobě tak, jako tomu bylo v Indii. Je to klišé, ale někdy to sto­jí oprav­du velké úsilí jen být. V ásaně, v sobě, s dechem. A tak je to někdy frus­trace. Říkám si, sice jsem vsta­la, ale sto­jí to za to, když jsem mys­lí vlast­ně úplně jinde? A pak si řeknu, že to za to sto­jí! Je to ste­jné jako v med­itaci. Někdy tak used­nu a tře­ba na pár min­ut se mi podaří být v tichu. A to je mi pak krás­ně. A někdy to zase nejde, vůbec. Ale i to už beru jako součást.

 

Mys­lím, že nejdůležitější je, se v tom nez­tratit. Nes­nažit se napaso­vat jeden měsíc v Indii na živ­ot tady. Na rod­inu, prá­ci, přátele, mazlíčky, domác­nost, koníčky, a to vše, co si běžný den žádá. Je to spíš o tom, určit si, co je důležité a co ne. Mně to pomáhá. Pomáhá mi to žít živ­ot tady s tím malým semínkem zasetým v Indii.

 

A když to člověk pustí, tu urput­nost něče­ho se držet, lpět, tak pak najed­nou, jako by to bylo mno­hem snazší, jako by se to prostě dělo, bez toho velkého úsilí. A pro­tože tu žád­ný „kokosák“ s kokosem za 8 korun není, tak zase piju kávu, trochu J Je to prostě rit­uál, a ty já mám ráda. A stále to cítím, tu energii Indie. A pokaždé, když si vzpomenu, je mi krás­ně. Někdy pláču. Ne steskem, ale vděčnos­tí za to co bylo a za to co zůstalo.

 

 

Pavla